new-years-day-1090770_960_720

Jak pomóc zwierzętom w czasie sylwestra

Sylwester, kojarzy nam się z fantastyczną zabawą do białego rana i szampańskim nastrojem. Dla naszych pupilów, psów, kotów i innych domowych zwierząt, Sylwester zamiast czasem radosnego świętowania może być raczej niczym wybuch III wojny światowej.

Co czują zwierzęta podczas Sylwestra?

pies3

Niezliczona ilość detonowanych o północy fajerwerków rozjaśniających niebo i towarzyszący im charakterystyczny dźwięk  są przerażające, a mogą być i niebezpieczne dla naszych czworonogów i innych domowych zwierząt.

Nie bez powodu podczas Sylwestra zwierzęta dziwnie się zachowują, biegają tam i z powrotem, chowają się po kątach czy stają się agresywne lub apatyczne. Dla większości zwierząt Sylwester to najbardziej stresująca noc w roku. Domowe zwierzęta szybko przyzwyczajają się do normalnego, typowego przebiegu dnia, zwykle na każdą sytuację nietypową, odmienne nasze zachowanie, reagują negatywnie, stresują się czy boją. Taką sytuacją jest Sylwester, który można porównać jedynie do silnej burzy. O północy obserwujący nasze „dziwne” zachowanie zwierzak bez wątpienia będzie przerażony, na dodatek zza ścian dochodzić będą odgłosy fajerwerków, huki, grzmoty jednocześnie rozjaśniające całe niebo. Większość zwierząt w takiej sytuacji zaczyna panikować, stresować się i po prostu bać, chować się, nienaturalnie biegać, trząść się czy do nas przytulać.

Co zrobić w takiej sytuacji i jak jej uniknąć?

pies

Starajmy się nie reagować szczególnie na zachowanie naszego czworonoga. Pozwólmy ukryć się, schować do przysłowiowej „dziury”, wejść pod koc. Nie pocieszajmy zwierzaka, nie przytulajmy, nie głaszczmy chętniej niż zwykle. Dla zwierzaka, szczególnie psa będzie to oznaczało iż nagradzamy, pochwalamy jego zachowanie w efekcie czego będzie jeszcze bardziej przerażone, sądząc że dzieje się coś złego, naszym nietypowym zachowaniem wzmocnimy jedynie u zwierzaka poczucie niepewności i niebezpieczeństwa. Jeśli pies panicznie reaguje na fajerwerki lepiej zostawmy go samemu sobie, obserwujmy jednak i czuwajmy aby nie zwierzę nie zrobiło sobie krzywdy, reagujmy jedynie w sytuacjach które faktycznie wymagają naszej interwencji. Ważne jest aby zwierzę nie przed i tuż po północy nie przebywało na zewnątrz, choć każdy zwierzak inaczej reaguje na huki i odblaski fajerwerków, nawet jeśli nas pupil jak dotąd nie obawiał się odgłosu detonacji, w każdej sytuacji może zareagować inaczej np. podczas wybuchu fajerwerki ze strachu uciec i zgubić się. Częste są przypadki zaginięć zwierząt podczas Sylwestra. Zwierzęta, szczególnie psy i koty, tracą wówczas kontrolę nad swoim ciałem, biegną przed siebie, tracą orientację w terenie po pewnym czasie po prostu się gubią i nie potrafią odnaleźć drogi powrotnej. Dlatego tak ważne jest, aby zwierzę podczas Sylwestra przebywało w domu. Szczególną ostrożność zachowajmy również podczas spacerów, już na dzień przed i dzień po Sylwestrze zrezygnujmy z puszczania zwierzęcia ze smyczy, wiele osób sprawdza zakupione fajerwerki przed Sylwestrem i pojedyncze charakterystyczne dźwięki detonacji i huki mogą wystraszyć zwierzę.

Jak uchronić zwierzęta przed stresem w sylwestra?

pies2

1. Możemy skorzystać z leków uspokajających, w tym celu należy udać się do weterynarza który przepisze odpowiedni środek. Nie korzystajmy z ogólnodostępnych środków uspokajających dla ludzi, w przypadku zwierząt mogą przynieść odwrotne skutki lub zwyczajnie zaszkodzić wrażliwym zwierzęcym żołądkom nieprzystosowanym dla leków dla ludzi.

2. O ile to możliwe, pozamykajmy i pozasłaniajmy okna. Zamknięcie okien oczywiście ograniczy dźwięki dochodzące z zewnątrz, zasłonięte okna uchronią zwierzę przed stresem wywołanym gwałtownie pojawiającymi się i znikającymi światłami. Wiele zwierząt boi się nie tylko głośnych huków ale także świateł.

3. Najlepiej zostańmy z naszym czworonogiem w domu, zachowujmy się wtedy jak najbardziej naturalnie i oddajmy naszym codziennym czynnością. Jeśli jednak mamy sylwestrowe plany poza domem, zostawmy zapalone choć jedno światło oraz włączone radio lub TV. Odgłosy dochodzące z odbiornika radiowego czy telewizora zagłuszą fajerwerki a na dodatek psu kojarzą się raczej z typową rodzinną atmosferą, kiedy jesteśmy bowiem w domu zwykle mamy włączone radio, telewizję, słuchamy muzyki czy rozmawiamy. Zwierzętom wydaje się więc to naturalne i działa uspokajająco.

4. Udostępnijmy i przygotujmy miejsce do którego zwierzak zwykle się chowa w stresujących sytuacjach. Nie zamykajmy łazienki, szafy czy rozsuńmy sofę.

5. Pamiętajmy aby zabezpieczyć mieszkanie, ukryć wszystkie niebezpieczne przedmioty, zwróćmy uwagę na wszystkie zagrażające elementy, wystające gwoździe, ostre krawędzie itp.

6. Już na kilka dni przed Sylwestrem przyzwyczajajmy pupila do huków charakterystycznych dla tego wydarzenia, włączajmy ściągnięte z internetu dźwięki fajerwerków, puszczajmy na chwilę głośniej muzykę. O północy zwierzę nie będzie w tak dużym szoku.

7. Zawsze starajmy się być blisko czworonoga tak aby czuł naszą obecność i wsparcie. Jak już wspominaliśmy, nie pocieszamy, nie przytulamy i nie głaszczemy psa intensywniej niż zwykle, aby nie odebrał naszego zachowania jako pochwałę dla jego strachu. Musimy zwierzę uświadamiać że nie ma się czego bać w tym celu powinniśmy zachowywać się jak najbardziej naturalnie jak w inne dni.

Jest wiele sposobów na to jak pomóc zwierzętom w czasie sylwestra. Ilu ekspertów, tyle opinii. Każde zwierzę jest inne, ma inny charakter, temperament, doświadczenia i w innych warunkach dorastało. Pamiętajmy aby przede wszystkim zachować zdrowy rozsądek a w opiece nad pupilem, również w trakcie Sylwestra odwołujmy się do naszych wcześniejszych doświadczeń związanych z wychowaniem i zachowaniem zwierzaka. A wszystko po to aby Sylwester dla nas był kolejną świetną zabawą a dla zwierzaka jak najmniej stresującym wspomnieniem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>