Szampan to najpopularniejszy napój, serwowany z okazji sylwestra. Poznaj jego historię, dowiedz się, skąd pochodzi oraz jak się go produkuje. A poza tym sprawdź, ile jest szampana w szampanie, który pijesz.

Szampan — a cóż to takiego?

Szampan to szczególny rodzaj wina musującego. Nazwę zawdzięcza swojemu głównemu miejscu produkcji — Szampanii, jednego z regionów Francji.

Historia szampana w pigułce

Uprawa winorośli sięga zamierzchłych czasów, kiedy to Rzymianie posadzili pierwsze krzewy winne w rejonie Szampanii. W średniowieczu jego uprawa była rozwijana przez kler. W XVII wieku szampan został  rozsławiony przez rodziny francuskie, które były właścicielami ziemi w Szampanii. Wcześniej beczkowany, w 1660 roku zaczęto go butelkować, w celu zachowania jego aromatu. Przełom w produkcji szampana nastąpił dzięki mnichowi imieniem Don Pérignon. Jako pierwszy zaczął stosować dobór winogron, wprowadził dębowe korki do trunku, które miały mu zapewnić zachowanie świeżości i piany. Międzynarodowe uznanie szampan zyskał dopiero w XVIII wieku dzięki maisons de champagne (czyli domom szampana). Do dziś szampan cieszy się niezwykłą popularnością, jest kojarzony z luksusem oraz bogactwem.

Miejsce produkcji szampana

Wbrew obiegowej opinii szampan nie jest produkowany tylko w Szampanii. Trunek jest produkowany w tak zwanej zone viticole (czyli strefie winiarskiej) we Francji. Teren Szampanii natomiast został podzielony na dwie części, według rodzaju gleby, jaka tam występuje. Istnienie dwóch stref doprowadziło do podziału szampana na dwie klasy: premier cru i grand cru, co ma niebagatelny wpływ na cenę sylwestrowego trunku.

Właściwości szampana

W szampanie wbrew obiegowym opiniom nie znajdziemy ani krzty sztucznego dwutlenku węgla. Powstaje on w butelkach w trakcie naturalnego procesu dojrzewania wina.  Butelka „prawdziwego” szampana ma pojemność 75 cl i jest wykonana z grubszego szkła niż inne wina. Produkcja szampana jest bardzo restrykcyjna. Winorośl jest produkowana na ściśle określonych terenach, zaś winogrona są zbierane jedynie ręcznie.

Szampan szampanowi nierówny

Dziś Istnieje mnóstwo produktów szampanopodobnych. Nie mają one nic wspólnego z oryginalnym szampanem, pochodzącym z Francji. Są wypełnione sztucznie dodanym dwutlenkiem węgla, a ich proces produkcji jest całkowicie zmechanizowany. Przeczytaj poradnik o tym jak wybrać szampana na sylwestra, aby zaproszeni goście byli zadowoleni.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się


Zarejestruj się


Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.